Η Ανδρική ομάδα του Απόλλωνα Καλαμαριάς αντιμετώπισε εκτός έδρας τον πρωτοπόρο Μακεδονικό, στον 4ο Όμιλο της Γ΄Εθνικής Μπάσκετ, φτάνοντας πολύ κοντά στην δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, μα ηττήθηκε με δύο πόνους (65-63).

Ο αγώνας αποτέλεσε το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου και οι “κοκκινόμαυροι” είχαν προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο. Ο Μακεδονικός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στην 3η περίοδο κι έφτασε να έχει διαφορά ασφαλείας, μα ο Απόλλων επανήλθε στο σκορ χωρίς να καταφέρει την ανατροπή.

Οι παίκτες του Καραμουσαλίδη επικεντρώνονται πλέον στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στους Ίκαρους Σερρών, στις 2 Φεβρουαρίου.

Δεκάλεπτα: 16-14, 29-35, 53-51, 65-63

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γεροφώτης): Βαρδής, Τσαούσης, Κομμάτας 3, Φλιάτης 16(2), Τσιόγκας 12, Πρωτούλης 8(1), Καραθανάσης 5(1), Παλιαχάνης 3, Καραμπέκης 18(1)

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καραμουσαλίδης): Κυφωνίδης 23(3), Καρασίμος 7(1), Κεραμάρης 9(1), Κόκκιος 4, Γιαννακός 3 (1), Τσίγκας, Βογιατζής Δ. 14(2), Ανδρεάδης 3(1), Βογιατζής Λ.