Το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών ξεκίνησε καλά για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που επιβλήθηκε 64-41ΑΟ Γαλάτιστας, καθώς οι “κοκκινόμαυροι” στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτοί που έπρεπε, ύστερα από μια κακή πρώτη περίοδο και μια μέτρια δεύτερη.

ΑΠΟΛΛΩΝΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

64

Α.Ο. ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ

41

Η μεγάλη σε έκταση νίκη απέκτησε επιπλέον αξία διότι συχνά η πρεμιέρα κρύβει εκπλήξεις, κάτι που δεν υπέστη ο Απόλλων παρά το άγχος που έφερε αστοχία στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια αμυντικά η ομάδα της Καλαμαριάς ήταν καλή, όπως φανερώνει το παθητικό των 22 πόντων.

Ωστόσο στην 3η περίοδο ο αγώνας έγειρε προς τους γηπεδούχους καθοριστικά με το επί μέρους σκορ 19-12 και γενικότερα οι αθλητές του Πολυμένη δεν άφησαν κανένα περιθώριο, καθώς με πάθος στην άμυνα και εμφανή βελτίωση των ποσοστών κοντά και μακριά από το καλάθι κατάφεραν να πάρουν μια εύκολη νίκη, με τους φίλαθλους να δίνουν ώθηση μεγάλη καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Διαιτητές : Μπακάλης - Ράπτης Δεκάλεπτα : 11-12 27-22 46-34 64-41

ΑΠΟΛΛΩΝ(Πολυμένης-Αντώνης) : Γκαντίδης Θ. 2 , Σμυρλής 8(2), Μπαγντασαριάν 8, Πολυμένης 10, Λαγός 14(1),  Γκοτζαμανίδης 2, Μπακογλίδης 3(1), Σιαμήτρος, Αλεξίου, Μακούλης 14(3), Γκαντίδης Μ. 3 .

Α.Ο. ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ (Παπαδόπουλος) : Καφαντάρης , Καλπαξίδης 8 , Σιδηράς , Πομάκης 3(1) , Κουλαξής 11 ,Καζλάρης , Δέτσικας 7 , Κωνσταντάς , Σιούλας , Μυλωνάς 2 , Ντέμπος 2 , Νούκαρης 8(1) .