Το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, έστω και οριακό, δεν έφερε θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα των κοριτσιών του Απόλλωνα, κόντρα στον Παναθλητικό Συκεών. Αυτό διότι στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες απέκτησαν προβάδισμα είκοσι πόντων και στέφθηκαν νικήτριες στην πρεμιέρα της Α2 Μπάσκετ, με 43-62 τελικό σκορ.

Πιο έμπειρες οι παίκτριες του Παναθλητικού και ο Απόλλων χωρίς την συμμετοχή της Αντωνιάδου, έχανε αρκετή από την δυναμικότητά του. Εξάλλου η ομάδα της Καλαμαριάς αποτελείται από πολλές νεαρές, καθώς ο μέσος όρος της ηλικία της ομάδας είναι 19,5 χρονών. Ωστόσο στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά στο ημίχρονο οι αθλήτριες του Γκογκάκη είχαν δίκαιο προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός πίεσε, ανάγκασε τον Απόλλωνα σε αμυντικά και επιθετικά λάθη, αποκτώντας μεγάλη διαφορά ( 28-48). Εκείνο που κατάφεραν οι γηπεδούχες στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν μέχρι τους 10 πόντους, αλλά η ανατροπή δεν μπορούσε να γίνει.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ότι τρεις παίκτριες του Παναθλητικού - Βαντσιούρη, Καραμπατζάκη και Βασιλείου – σημείωσαν τους 52 από τους 62 πόντους της ομάδας τους.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Κωνσταντινέλλης

Δεκάλεπτα: 11-12, 22-24, 28-48, 43-62

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γκογκάκης): Μαραβέγια 8, Δημητροπούλου 8(1) , Μοδέα , Σένκα 3(1), Διαμαντοπούλου 6, Δαιμονάκου 5, Τσαπόγα 1, Μιχαηλίδου 5(1), Γιαννακάκη 1, Γιαντζακλίδου 6.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Βαντσιούρη 20(5), Παπαδοπούλου, Τζήμου, Καραμπατζάκη 17, Ντολοπούλου, Βασιλείου 15, Κομματά 3, Χρηστίδου, Αντωνίου Ι., Αντωνίου Κ. 7(1), Σαριδάκη.