Οι απουσίες, το γεγονός ότι η έδρα του Ιωνικού Ιωνίας λογίζεται από τις δυσκολότερες της Γ΄ Εθνικής, και κυρίως ότι οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πρώτη τριάδα του Ομίλου, δεν πτόησαν τους παίκτες του Απόλλωνα. Πήραν τη νίκη με 68-73 και ατενίζουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία την συνέχεια.

Το καλό ξεκίνημα των “κοκκινόμαυρων” στην πρώτη περίοδο επέτρεψε να αντέξουν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και η διαφορά να βρίσκεται στο ισχνό +3 υπέρ του Ιωνικού στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Απόλλων είχε οριακό προβάδισμα ενός πόντου και η σχετική ανωτερότητά του στην 4η αποδείχθηκε ικανή να του δώσει τη νίκη.

Ο Γκαντίδης με συνολικά 20 πόντους και 5 τρίποντα, ο Πολυμένης με 15 πόντους και 5 τρίποντα και ο Μπαγντασαριάν με 14 πόντους και 2 τρίποντα, ήταν οι παίκτες που σήκωσαν περισσότερο το βάρος της επίθεσης.

Δεκάλεπτα: 18-25, 37-34, 52-53, 68-73

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Μιχέλης Θ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Χριστοφορίδης): Σαρακατσάνος 15(3), Παναγιώτου 3, Ματενίδης 8(2), Κουτσακιουλάφης 4, Αντωνιάδης 4, Αγγελόπουλος 17(4), Παπάς, Βαϊράμης 3(1), Κεϊσιδης, Γιαμούκης 6(1).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Πολυμένης - Αντώνης ): Γκαντίδης Θ. 20(5), Μπακογλίδης , Σμυρλης 5(1), Μπαγντασαριάν 14(2), Πολυμένης 15(2), Λαγός 7(1), Παπαδόπουλος, Γκαντίδης Μ. , Κουκουράτος, Βουτσινάς , Φωτιάδης , Μακούλης 12(2) ,Παπαδόπουλος .