Η εμβόλιμη προτελευταία Αγωνιστική της Α1 επιφύλασσε νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Μαραθώνα, καθώς επικράτησε 3-2 της Ομόνοιας Σίνδου με το νικητήριο γκολ στην εκπνοή του αγώνα. Ωστόσο η ομάδα της Καλαμαριάς δεν μπορεί να ελπίζει στην αποφυγή του υποβιβασμού, όσο κι αν αποφύγει την 14η θέση την τελευταία Αγωνιστική, κατά την οποία πρέπει να κερδίσει εκτός έδρας τον ΑΟ Καρδίας και παράλληλα θα αναμένει ήττα, ή ισοπαλία, του Κεραυνού Κολχικού στην έδρα του Εθνικού Σοχού. Ο Μαραθώνας μπορεί να ελπίζει και σε δική του ισοπαλία, σε συνδυασμό με ήττα του Κεραυνού, διότι τον έχει νικήσει δύο φορές (2-0 και 0-1) και υπερτερεί στην ισοβαθμία. Ωστόσο ακόμη και στην περίπτωση που συμβούν όλα αυτά υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των δέκα βαθμών, που στερεί την δυνατότητα για play out.

Στην αναμέτρηση με την Ομόνοια Σίνδου ο Μαραθώνας ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, από το γκολ του Γιαννιώτη στο 42ο λεπτό, αλλά στην επανάληψη ισοφάρισε με τον Μπίμπα στο 59′ και ο Αγγελίδης στο 65′ έκανε την ολική ανατροπή. Το 2-1 δεν διατηρήθηκε, καθώς ο Γαβανάς με γκολ στο 78′ ισοφάρισε 2-2, ωστόσο ήταν ο Ματακίδης που, τελικά, στο 90′ σημείωσε το τρίτο γκολ για την ομάδα του.