Η δύσκολη θέση του Μαραθώνα δεν αποτρέπει τους ποδοσφαιριστές του από την διεκδίκηση του καλύτερου δυνατού σε κάθε αγώνα κι αυτό είχε ως συνέπεια να πετύχουν εκτός έδρας νίκη επί της Θύελλας Περιστερώνα με 3-1, αποτέλεσμα που προκάλεσε αίσθηση την 26η Αγωνιστική και διατηρεί τις μαθηματικές ελπίδες των νικητών για τα play out, με στόχο την παραμονή στην Α1.

Ο Δημητριάδης άνοιξε το σκορ για τον Μαραθώνα στο 25ο λεπτό και ο Πλατάκης ισοφάρισε στο 70ο λεπτό με πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και μπόρεσαν να πετύχουν δύο γκολ ακόμη προς το τέλος του αγώνα και μάλιστα με δύο νεοεισελθόντες... Αρχικά στο 88ο λεπτό με τον Ματακίδη και ακολούθως στο 90ο με τον Μπίμπα.

Ο Μαραθώνας ξεκίνησε το ματς με τους Μπαξεβάνη, Γιαννούση, Αγγελίδη, Ξένο, Δαναδιάδη, Χατζάκο, Στουκογιάννη, Δημητριάδη, Τσότρα, Λατινόπουλο, Τσιρώνα.